Bourns Inc. CR1206-FX-3092ELF
CR1206-FX-3092ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-3092ELF
Brief Description
RES SMD 30.9K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-3092ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-3092ELF
QUANTITY
CR1206-FX-3092ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-3092ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-3092ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-3092ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-3092ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-3092ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-3092ELF
VARISTOR 11.5V RING datasheet.pdf
CONN RECEPT 20POS 1.8MM DUAL SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 5A TO263-3 datasheet.pdf
RES SMD 95.3K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
4023 W/5633M & 105002A01F030 datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
10 SCKT STRGLT - 100 12/3WTHNOG datasheet.pdf
COLLET FFA.3S. - 3.2MM DIA datasheet.pdf