Bourns Inc. CR1206-FX-39R2ELF
CR1206-FX-39R2ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-39R2ELF
Brief Description
RES SMD 39.2 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-39R2ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-39R2ELF
QUANTITY
CR1206-FX-39R2ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-39R2ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-39R2ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-39R2ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-39R2ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-39R2ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-39R2ELF
CAP CER 3300PF 50V U2J 0805 datasheet.pdf
TRANS 2PNP PREBIAS 0.187W SOT363 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 66.5KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 18AWG 100' datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.98K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf