Bourns Inc. CR1206-FX-4022ELF
CR1206-FX-4022ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-4022ELF
Brief Description
RES SMD 40.2K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-4022ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-4022ELF
QUANTITY
CR1206-FX-4022ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-4022ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-4022ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-4022ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-4022ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-4022ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-4022ELF
TRANSISTOR PWR LDMOS SOT502B datasheet.pdf
RES SMD 1.74K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 1.18 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.33 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
MOX RCPT CONT 0 635 SN FFC CRIMP datasheet.pdf
RES 470 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 60V 4A datasheet.pdf
IC OSC VCXO 170MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 160POS 0.8MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 348K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf