Bourns Inc. CR1206-FX-4533ELF
CR1206-FX-4533ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-4533ELF
Brief Description
RES SMD 453K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-4533ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-4533ELF
QUANTITY
CR1206-FX-4533ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-4533ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-4533ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)453k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-4533ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-4533ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-4533ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-4533ELF
RES SMD 200 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DGTL POT 50K 129TAPS 10-MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A TO220-3L datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 1MHZ 8TSSOP datasheet.pdf