Bourns Inc. CR1206-FX-4643ELF
CR1206-FX-4643ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-4643ELF
Brief Description
RES SMD 464K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-4643ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-4643ELF
QUANTITY
CR1206-FX-4643ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-4643ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-4643ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)464k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-4643ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-4643ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-4643ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-4643ELF
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 5.62 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC BUFFER CLK 8OUT 3.3V 16-SOIC datasheet.pdf
OSC VCXO 1.544MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 84.5 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
RES 280K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG RED 1000' datasheet.pdf
MICRO 37C P 18" WHT JACKS NI datasheet.pdf