AVX Corporation L08052R7CEWTR
L08052R7CEWTR picture photo
Mfg. Part Number
L08052R7CEWTR
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.7NH 1A 80 MOHM SMD
Datasheet Download
L08052R7CEWTR.pdf
Availability of L08052R7CEWTR
QUANTITY
L08052R7CEWTR Order Process
Ship out your order
Specifications of L08052R7CEWTR
Internal Part NumberEIS-L08052R7CEWTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAccu-L®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeThin Film
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance2.7nH
Tolerance±0.2nH
Current Rating1A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)80 mOhm Max
Q @ Freq42 @ 450MHz
Frequency - Self Resonant10GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test450MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.083" L x 0.059" W (2.11mm x 1.50mm)
Height - Seated (Max)0.041" (1.04mm)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L08052R7CEWTR
Related LinksL08052, L08052R7CEWTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
L08052R7CEWTR Details Description
Related parts for L08052R7CEWTR
LINE FILTER 6.2MH 2.2A N SERIES datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
FUSE GLASS 7A 125VAC 2AG datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 896B OTP 20SSOP datasheet.pdf
CONN JACK 3COND R/A WHT W/COVER datasheet.pdf
IC TEMP SENSOR SW SOT23-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CABLE 2COND 24AWG BROWN 500' datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8K FLASH 20SSOP datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 15V 2711 datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 16V NP0 01005 datasheet.pdf