Bourns Inc. CR1206-FX-5114ELF
CR1206-FX-5114ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-5114ELF
Brief Description
RES SMD 5.11M OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-5114ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-5114ELF
QUANTITY
CR1206-FX-5114ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-5114ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-5114ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.11M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-5114ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-5114ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-5114ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-5114ELF
IC MICROMAN 5V ACT LO 10% 8-DIP datasheet.pdf
C/A MTRJ TO LC SM OFNR 3M1 datasheet.pdf
CIRCULAR datasheet.pdf
CARD GUIDE PRESS 7X0.078" BLK datasheet.pdf
RES 3.16 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf