Bourns Inc. CR1206-FX-5230ELF
CR1206-FX-5230ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-5230ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 523 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-5230ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-5230ELF
QUANTITY
CR1206-FX-5230ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-5230ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-5230ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR1206 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)523
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-5230ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-5230ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-5230ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-5230ELF
BOX ABS ALMOND 5.62"L X 3.25"W datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 150MW SOT523 datasheet.pdf
IC AMP RFIC 3.5GHZ SOT-363 datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
RES SMD 7.87 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
RES 198K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
INSERT FFA.3S.140. FOR 1LV datasheet.pdf
WR-MPC3 MICRO POWER CONNECTOR datasheet.pdf
RJI CORD 22/7 IP20 90/90 PCRA datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V TO247AC datasheet.pdf