Bourns Inc. CR1206-FX-5620ELF
CR1206-FX-5620ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-5620ELF
Brief Description
RES SMD 562 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-5620ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-5620ELF
QUANTITY
CR1206-FX-5620ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-5620ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-5620ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)562
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-5620ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-5620ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-5620ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-5620ELF
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 7.62MM datasheet.pdf
CROSS CONNECTOR/BRIDGE 80POS R/A datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 10NS 44TSOP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 48TQFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR 25A 3P 200/230V datasheet.pdf
MC47 WELD SHIELD 750MM datasheet.pdf
OSC MEMS 40.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 133.33MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
FIXED IND 2.6NH 450MA 250 MOHM datasheet.pdf