NMB Technologies Corp. 2406KL-05W-B19-L50
2406KL-05W-B19-L50 picture photo
Mfg. Part Number
2406KL-05W-B19-L50
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 60X15MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
2406KL-05W-B19-L50.pdf
Availability of 2406KL-05W-B19-L50
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
2406KL-05W-B19-L50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2406KL-05W-B19-L50
Internal Part NumberEIS-2406KL-05W-B19-L50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents2406KL UL Report
Fan Agency Approvals
RoHS Information2406KL-05W-B19-L50 Material
PCN Part NumberFan Motor Numbering System 13/Dec/2013
Standard Package360
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
Series2406KL
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H x 15mm W
Air Flow6.7 CFM (0.190m³/min)
Static Pressure0.034 in H2O (8.5 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise19 dB
Power (Watts)0.96W
RPM1800 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Current Rating0.040A
Voltage Range18.5 ~ 27.6VDC
Life Expectancy70000 hrs @ 25°C
Material - FramePlastic
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2406KL-05W-B19-L50
Related Links2406KL-05, 2406KL-05W-B19-L50 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
2406KL-05W-B19-L50 Details Description
Related parts for 2406KL-05W-B19-L50
RELAY OPTOMOS 200MA DP-NC 8FLTPK datasheet.pdf
RES SMD 47.5K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 7 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IMCV SNMP MANAGEABLE CONVRTR datasheet.pdf
CONN WIRE SEAL SET M12 4.5-8.8MM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 1W datasheet.pdf