Bourns Inc. CR1206-FX-59R0ELF
CR1206-FX-59R0ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-59R0ELF
Brief Description
RES SMD 59 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-59R0ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-59R0ELF
QUANTITY
CR1206-FX-59R0ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-59R0ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-59R0ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)59
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-59R0ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-59R0ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-59R0ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-59R0ELF
IC DELAY LINE 100NS 16SOIC datasheet.pdf
TOOL UNIVERSAL PISTOL GRIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V C0G 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V 20% BX 1825 datasheet.pdf
RES 619 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 1AWG 100' BLACK datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 0.01% 1/4W 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf