JAE Electronics WR-L40SB-VFH30-N1-R1000
WR-L40SB-VFH30-N1-R1000 picture photo
Mfg. Part Number
WR-L40SB-VFH30-N1-R1000
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN PLUG 0.5MM 40POS STR SMD
Datasheet Download
WR-L40SB-VFH30-N1-R1000.pdf
Availability of WR-L40SB-VFH30-N1-R1000
QUANTITY
WR-L40SB-VFH30-N1-R1000 Order Process
Ship out your order
Specifications of WR-L40SB-VFH30-N1-R1000
Internal Part NumberEIS-WR-L40SB-VFH30-N1-R1000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesWR
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions40
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights-
Height Above Board-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WR-L40SB-VFH30-N1-R1000
Related LinksWR-L40SB-VF, WR-L40SB-VFH30-N1-R1000 Datasheet, JAE Electronics Distributor
WR-L40SB-VFH30-N1-R1000 Details Description
Related parts for WR-L40SB-VFH30-N1-R1000
IC DSP FIXED-POINT 532-BGA datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 48KB OTP 80QFP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
IC STEREO AUDIO CODEC LP 40-QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS PANEL MOUNT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 5A DPAK datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 169K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC INTEGRATED SYNTH/VCO 32LFCSP datasheet.pdf
CAP FILM 18NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 3.6UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf