Bourns Inc. CR1206-FX-6493ELF
CR1206-FX-6493ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-6493ELF
Brief Description
RES SMD 649K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-6493ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-6493ELF
QUANTITY
CR1206-FX-6493ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-6493ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-6493ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)649k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-6493ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-6493ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-6493ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-6493ELF
IC REG LDO 5V 0.1A 8SO datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 82K OHM 2512 datasheet.pdf
KIT FRAME MULTICARD AMS datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.01A 32V datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 270 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
KIT DEV FOR EZ80F91 W/C-COMPILER datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
TERMINAL END PLATE 1.5MM ORANGE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf