Bourns Inc. CR1206-FX-7151ELF
CR1206-FX-7151ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-7151ELF
Brief Description
RES SMD 7.15K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-7151ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-7151ELF
QUANTITY
CR1206-FX-7151ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-7151ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-7151ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-7151ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-7151ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-7151ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-7151ELF
RES SMD 3.09K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 10V TO5-3 datasheet.pdf
RES SMD 1.1M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 68K OHM 5% 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 2K OHM 9SIP datasheet.pdf