TE Connectivity Deutsch Connectors MS3471L22-55SZ
MS3471L22-55SZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3471L22-55SZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS INLINE SCKT
Datasheet Download
MS3471L22-55SZ.pdf
Availability of MS3471L22-55SZ
QUANTITY
MS3471L22-55SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3471L22-55SZ
Internal Part NumberEIS-MS3471L22-55SZ
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3471L22-55SZ
Related LinksMS3471L, MS3471L22-55SZ Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3471L22-55SZ Details Description
Related parts for MS3471L22-55SZ
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMB datasheet.pdf
CONN RECEPT 0.5MM 60POS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CABLE ASSY datasheet.pdf
R/A HDR PWRBLADE datasheet.pdf
EURO TERM BLOCK 55 DEG 350MM 4C datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO .1A 30V datasheet.pdf