AVX Corporation 06035A471JAT2A
06035A471JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06035A471JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 470PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A471JAT2A.pdf
Availability of 06035A471JAT2A
QUANTITY
06035A471JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A471JAT2A
Internal Part NumberEIS-06035A471JAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A471JAT2A
Related Links06035A4, 06035A471JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A471JAT2A Details Description
Related parts for 06035A471JAT2A
DIODE VHF VAR CAP 30V SOD523 datasheet.pdf
RES SMD 0.15 OHM 5% 3W 6327 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 85V 152A TO-220 datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 6 POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
DEVICE MARKER THM ET S7 300-1 GE datasheet.pdf
SNAPPER HOSE CLAMP WHITE datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 20W datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf