Bourns Inc. CR1206-FX-7152ELF
CR1206-FX-7152ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-7152ELF
Brief Description
RES SMD 71.5K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-7152ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-7152ELF
QUANTITY
CR1206-FX-7152ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-7152ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-7152ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)71.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-7152ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-7152ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-7152ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-7152ELF
BATTERY PACK 6.0V 1400 MAH NICAD datasheet.pdf
IC DRIVER VCSEL 3.2GBPS 16QFN datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.62 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24VC 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 179MA 5 OHM SMD datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.11UF RADIAL datasheet.pdf