Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20F-167-C3-R0
ATS-20F-167-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20F-167-C3-R0
Brief Description
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412
Datasheet Download
ATS-20F-167-C3-R0.pdf
Availability of ATS-20F-167-C3-R0
QUANTITY
ATS-20F-167-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20F-167-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20F-167-C3-R0
ShapeSquare, Fins
Length0.984" (25.00mm)
Width0.984" (25.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow9.37°C/W @ 100 LFM