TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R18-31SN-6106-LC
DL60R18-31SN-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R18-31SN-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 31POS SKT
Datasheet Download
DL60R18-31SN-6106-LC.pdf
Availability of DL60R18-31SN-6106-LC
QUANTITY
DL60R18-31SN-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R18-31SN-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R18-31SN-6106-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions31
Shell Size - Insert18-31
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R18-31SN-6106-LC
DL60R18-31SN-6106-LC Details Description
Related parts for DL60R18-31SN-6106-LC
CONN HEADER .100 DUAL STR 60POS datasheet.pdf
IC OSC TIMER DUAL 2.8MHZ 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 60POS STR datasheet.pdf
CONN RCPT 26 POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN MOD COUPLER 8P8C TO 8P8C datasheet.pdf
DCDC CONVERTER +/-12VOUT 1W datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 365MA 740 MOHM TH datasheet.pdf
CONN PNL RCPT TRIAX SKT SLDER datasheet.pdf
CABLE TIE 8LB NATURAL 4" datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf