Bourns Inc. CR1206-FX-8202ELF
CR1206-FX-8202ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-8202ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 82K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-8202ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-8202ELF
QUANTITY
CR1206-FX-8202ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-8202ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-8202ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR1206 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-8202ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-8202ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-8202ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-8202ELF
IC MCU 8BIT 14KB OTP 44TQFP datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK RCT ALT 2POS SPDT datasheet.pdf
IC COUNTER 12BIT CMOS 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 7.32K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ10B M25 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 3W datasheet.pdf
1.25MM F/F 6POS 32AWG 150MM datasheet.pdf