Bourns Inc. CR1206-FX-82R5ELF
CR1206-FX-82R5ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-82R5ELF
Brief Description
RES SMD 82.5 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-82R5ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-82R5ELF
QUANTITY
CR1206-FX-82R5ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-82R5ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-82R5ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-82R5ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-82R5ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-82R5ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-82R5ELF
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 32-EDIP datasheet.pdf
IC 8051 CPU PREC ADC/DAC 48-TQFP datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
SENSOR 750PSI M20-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 10% 2312 datasheet.pdf
CAP CER 5000PF 3KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
ACCES. PG 42 TO 1 1/2 INCH NPT datasheet.pdf
1ETH,1SRL,GSM,W/AC+MOLEX datasheet.pdf
CAP CER 82PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf