Bourns Inc. CR1206-FX-8451ELF
CR1206-FX-8451ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-8451ELF
Brief Description
RES SMD 8.45K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-8451ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-8451ELF
QUANTITY
CR1206-FX-8451ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-8451ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-8451ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.45k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-8451ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-8451ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-8451ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-8451ELF
JUMPER-H9992TR/1852SL/H9992TR 8" datasheet.pdf
CONN SPADE SPRING 10-12 AWG #10 datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 2.69A 41 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 16POS .127M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.226 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN EDGE .100 30POS DR LOW P datasheet.pdf