Bourns Inc. CR1206-FX-84R5ELF
CR1206-FX-84R5ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-84R5ELF
Brief Description
RES SMD 84.5 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-84R5ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-84R5ELF
QUANTITY
CR1206-FX-84R5ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-84R5ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-84R5ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)84.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-84R5ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-84R5ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-84R5ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-84R5ELF
TRIMMER 200 OHM 0.3W TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 14 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN FFC VERT 40POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 6 CKTS LGT 203 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 3KV 330MA AXIAL datasheet.pdf