Bourns Inc. CR1206-FX-8660ELF
CR1206-FX-8660ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-8660ELF
Brief Description
RES SMD 866 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-8660ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-8660ELF
QUANTITY
CR1206-FX-8660ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-8660ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-8660ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)866
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-8660ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-8660ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-8660ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-8660ELF
RES SMD 196K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE 1-WIRE TO92-3 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5.1V +/-12V 40W datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 2.4A SSOT-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf