Bourns Inc. CR1206-FX-8871ELF
CR1206-FX-8871ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-8871ELF
Brief Description
RES SMD 8.87K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-8871ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-8871ELF
QUANTITY
CR1206-FX-8871ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-8871ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-8871ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-8871ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-8871ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-8871ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-8871ELF
IC COMPARATOR QUAD 18V 14SOP datasheet.pdf
IC INVERTER HEX TTL-NMOS 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BALUN GSM/DCS/PCS/CDMA 866MHZ datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 347MA 1.68 OHM datasheet.pdf
Connector Header 52 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf