KEMET C0603C272K5RALTU
C0603C272K5RALTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C272K5RALTU
Brief Description
CAP CER 2700PF 50V X7R 0603
Datasheet Download
C0603C272K5RALTU.pdf
Availability of C0603C272K5RALTU
QUANTITY
C0603C272K5RALTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C272K5RALTU
Internal Part NumberEIS-C0603C272K5RALTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C272K5RALTU
Related LinksC0603C27, C0603C272K5RALTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C272K5RALTU Details Description
Related parts for C0603C272K5RALTU
RES CHAS MNT 4K OHM 5% 12W datasheet.pdf
PHOTODIODE BLUE 38.4MM SQ BUSS datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 3MSPS TSOT23-6 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 16-QFN datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS R/A 1.5MM TIN datasheet.pdf
RES 2.94K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 481 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 3A 125V datasheet.pdf