Vishay/Dale RWR81S6R19FRS73
RWR81S6R19FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S6R19FRS73
Brief Description
RES 6.19 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S6R19FRS73.pdf
Availability of RWR81S6R19FRS73
QUANTITY
RWR81S6R19FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S6R19FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR81S6R19FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.19
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S6R19FRS73
Related LinksRWR81S6, RWR81S6R19FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S6R19FRS73 Details Description
Related parts for RWR81S6R19FRS73
CLIP NANO 0.3MM LEAD-OUT CONTACT datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator I2C Dimming 30mA, 80mA Backlight 24-WQFN (4x4) datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
DIN RECEPTACLE datasheet.pdf
THERMOCOUPLE SENSOR datasheet.pdf
IC OSC SINGLE TIMER 3MHZ 8-USMD datasheet.pdf
RES 221K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf