Bourns Inc. CR1206-FX-9091ELF
CR1206-FX-9091ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-9091ELF
Brief Description
RES SMD 9.09K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-9091ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-9091ELF
QUANTITY
CR1206-FX-9091ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-9091ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-9091ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.09k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-9091ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-9091ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-9091ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-9091ELF
RES SMD 3.57K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CLIP RETAINER FOR POWER PLUG datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 20ppm Series 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 35.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
AP COIL BF PSA datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO204AL datasheet.pdf