Bourns Inc. CR1206-J/-1R0ELF
CR1206-J/-1R0ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-J/-1R0ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-J/-1R0ELF.pdf
Availability of CR1206-J/-1R0ELF
QUANTITY
CR1206-J/-1R0ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-J/-1R0ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-J/-1R0ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR1206 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-J/-1R0ELF
Related LinksCR1206-J, CR1206-J/-1R0ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-J/-1R0ELF Details Description
Related parts for CR1206-J/-1R0ELF
IC Z8 GP MCU 8K OTP 28DIP datasheet.pdf
TXRX ESD RS-485/422 5V LP 8-SOIC datasheet.pdf
IC UART QUAD 64LQFP datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES 0.36 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 27POS datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 7 CKTS LGT 30 datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
MICRO 37C P 10" WHT NI datasheet.pdf