Bourns Inc. CR1206-J/-1R3ELF
CR1206-J/-1R3ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-J/-1R3ELF
Brief Description
RES SMD 1.3 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-J/-1R3ELF.pdf
Availability of CR1206-J/-1R3ELF
QUANTITY
CR1206-J/-1R3ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-J/-1R3ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-J/-1R3ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.3
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-J/-1R3ELF
Related LinksCR1206-J, CR1206-J/-1R3ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-J/-1R3ELF Details Description
Related parts for CR1206-J/-1R3ELF
IDC CABLE - AKR24B/AE24G/APK24B datasheet.pdf
Connector Receptacle 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC COUNTER DUAL BINARY 16-SOIC datasheet.pdf
POWER STRIP 12 OUTLET GREY datasheet.pdf
FILTER SNAP-IN W/CHOKE IEC 8A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
DC/DC CONVRT 12V 20A 1/8TH BRICK datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 POLYSTYRENE 4MM datasheet.pdf