Vicor Corporation V24A24M400BS3
V24A24M400BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V24A24M400BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W
Datasheet Download
V24A24M400BS3.pdf
Availability of V24A24M400BS3
QUANTITY
V24A24M400BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A24M400BS3
Internal Part NumberEIS-V24A24M400BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A24M400BS3
Related LinksV24A24, V24A24M400BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A24M400BS3 Details Description
Related parts for V24A24M400BS3
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC NVSRAM 256KBIT 25NS 32SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 630V NP0 1206 datasheet.pdf
LSF-SMT 7.62/05/135 1.5 BK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RECPT KIT 2 MODULE G-SERIES datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf