Bourns Inc. CR1206-J/-3R6ELF
CR1206-J/-3R6ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-J/-3R6ELF
Brief Description
RES SMD 3.6 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-J/-3R6ELF.pdf
Availability of CR1206-J/-3R6ELF
QUANTITY
CR1206-J/-3R6ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-J/-3R6ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-J/-3R6ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.6
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-J/-3R6ELF
Related LinksCR1206-J, CR1206-J/-3R6ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-J/-3R6ELF Details Description
Related parts for CR1206-J/-3R6ELF
DIODE ZENER 190V 500MW DO35 datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 2.26 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 32 OLIVE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 64POS VERT GOLD datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS REL/SS OUT datasheet.pdf
RES SMD 7.15 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf