Bourns Inc. CR1206-JW-105GLF
CR1206-JW-105GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-JW-105GLF
Brief Description
RES SMD 1M OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-JW-105GLF.pdf
Availability of CR1206-JW-105GLF
QUANTITY
CR1206-JW-105GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-JW-105GLF
Internal Part NumberEIS-CR1206-JW-105GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR1206 Material Declaration
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-JW-105GLF
Related LinksCR1206-J, CR1206-JW-105GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-JW-105GLF Details Description
Related parts for CR1206-JW-105GLF
TRANS 7NPN DARL 50V 0.5A 16SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 75A D2PAK datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CLAMP SPLIT ARROW MNT NAT 5MM datasheet.pdf
STRIP MARKER 24 STD datasheet.pdf
XCEDE HD RIGHT 2W 6PVH 6COL WK datasheet.pdf