Bourns Inc. CR1206-JW-111ELF
CR1206-JW-111ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-JW-111ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 110 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-JW-111ELF.pdf
Availability of CR1206-JW-111ELF
QUANTITY
CR1206-JW-111ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-JW-111ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-JW-111ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR1206 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)110
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-JW-111ELF
Related LinksCR1206-J, CR1206-JW-111ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-JW-111ELF Details Description
Related parts for CR1206-JW-111ELF
CONN HEADER VERT 16POS GOLD PCB datasheet.pdf
DIP CABLE - HDM16S/AE16M/X datasheet.pdf
RES SMD 10.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZE24 PG21 datasheet.pdf
ROUND SPACER M6 NYLON 1/16" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf