Bourns Inc. CR1206-JW-152ELF
CR1206-JW-152ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-JW-152ELF
Brief Description
RES SMD 1.5K OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-JW-152ELF.pdf
Availability of CR1206-JW-152ELF
QUANTITY
CR1206-JW-152ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-JW-152ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-JW-152ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-JW-152ELF
Related LinksCR1206-J, CR1206-JW-152ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-JW-152ELF Details Description
Related parts for CR1206-JW-152ELF
FIXED IND 560UH 540MA 860 MOHM datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFG08G/AF08/AFG08G datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS 2.5MM R/A TIN datasheet.pdf
CARDEDGE 30POS DL .100 GREEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
MODULAR CBL STRAIGHT 12' datasheet.pdf
PTC THERMISTOR B 1069-B 80-A151 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 552 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 30PPM datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT ROTARY datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 1.8V datasheet.pdf