Vicor Corporation V24C36C50B3
V24C36C50B3 picture photo
Mfg. Part Number
V24C36C50B3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W
Datasheet Download
V24C36C50B3.pdf
Availability of V24C36C50B3
QUANTITY
V24C36C50B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C36C50B3
Internal Part NumberEIS-V24C36C50B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.39A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C36C50B3
Related LinksV24C3, V24C36C50B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C36C50B3 Details Description
Related parts for V24C36C50B3
SWITCH PUSH DPDT 16A 125V datasheet.pdf
TRIAC 600V 12A TO220AB datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MCU ARM9 512KB FLASH 144LFBGA datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 24V datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.75 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.91K OHM 1% 20W datasheet.pdf