Bourns Inc. CR1206-JW-241ELF
CR1206-JW-241ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-JW-241ELF
Brief Description
RES SMD 240 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-JW-241ELF.pdf
Availability of CR1206-JW-241ELF
QUANTITY
CR1206-JW-241ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-JW-241ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-JW-241ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-JW-241ELF
Related LinksCR1206-J, CR1206-JW-241ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-JW-241ELF Details Description
Related parts for CR1206-JW-241ELF
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
MODULAR CBL COILED 5' REVERSED datasheet.pdf
CUT&POLISH UNITIZED WHEEL 7A CRS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SR BTS PCINSL CS 3 ASY AH datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB datasheet.pdf
FUSE 3.6KV 250AMP 3" MOTOR START datasheet.pdf