Bourns Inc. CR1206-JW-245ELF
CR1206-JW-245ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-JW-245ELF
Brief Description
RES SMD 2.4M OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-JW-245ELF.pdf
Availability of CR1206-JW-245ELF
QUANTITY
CR1206-JW-245ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-JW-245ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-JW-245ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-JW-245ELF
Related LinksCR1206-J, CR1206-JW-245ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-JW-245ELF Details Description
Related parts for CR1206-JW-245ELF
CONN IC DIP SOCKET 24POS TIN datasheet.pdf
IC CONTROLLER FASTCHRGE 8-SOIC datasheet.pdf
IC GATE XOR/XNOR ECL 2IN 8-TSSOP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 22 OHM 1% 7.5W datasheet.pdf
IC DAC 10BIT 125MSPS DL 48LQFP datasheet.pdf
CABLE ASSY PLUG-PLUG 11" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONN HIGH SPD CARD EDGE 200 POS datasheet.pdf