Bourns Inc. CR1206-JW-471ELF
CR1206-JW-471ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-JW-471ELF
Brief Description
RES SMD 470 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-JW-471ELF.pdf
Availability of CR1206-JW-471ELF
QUANTITY
CR1206-JW-471ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-JW-471ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-JW-471ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR1206 Material Declaration
Standard Package1
SeriesCR1206
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)470
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-JW-471ELF
Related LinksCR1206-J, CR1206-JW-471ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-JW-471ELF Details Description
Related parts for CR1206-JW-471ELF
PILOT LIGHT 12V INCAND RECT BLUE datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 12POS datasheet.pdf
CAP CER 22PF 630V NP0 1210 datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER SYNC BUCK 10QFN datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 39.4VC 1.5KE datasheet.pdf
RES SMD 453K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
FIXED IND 2.4NH 1A 60 MOHM SMD datasheet.pdf