Bourns Inc. 3310C-001-504
3310C-001-504 picture photo
Mfg. Part Number
3310C-001-504
Brief Description
POT 500K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
3310C-001-504.pdf
Availability of 3310C-001-504
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
3310C-001-504 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3310C-001-504
Internal Part NumberEIS-3310C-001-504
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLNon-Rohs Panel Control Models 18/Nov/2011
TaperLinear
Resistance (Ohms)500k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.500" (12.70mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
Bushing Thread1/4-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3310C-001-504
Related Links3310C-, 3310C-001-504 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3310C-001-504 Details Description
Related parts for 3310C-001-504
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 12V datasheet.pdf