Vishay/Dale CRCW201053R6FKEFHP
CRCW201053R6FKEFHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW201053R6FKEFHP
Brief Description
RES SMD 53.6 OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
CRCW201053R6FKEFHP.pdf
Availability of CRCW201053R6FKEFHP
QUANTITY
CRCW201053R6FKEFHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW201053R6FKEFHP
Internal Part NumberEIS-CRCW201053R6FKEFHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)53.6
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW201053R6FKEFHP
Related LinksCRCW20105, CRCW201053R6FKEFHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW201053R6FKEFHP Details Description
Related parts for CRCW201053R6FKEFHP
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 630V U2J 1210 datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS VERT PCB TIN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 34V 9A 8TSDSON datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf