Littelfuse CR1500SB
CR1500SB picture photo
Mfg. Part Number
CR1500SB
Manufacturer
Product Category
TVS - Thyristors
Brief Description
THYRISTOR 140V 100A DO-214 SMD
Datasheet Download
CR1500SB.pdf
Availability of CR1500SB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CR1500SB Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1500SB
Internal Part NumberEIS-CR1500SB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Thyristors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Breakover180V
Voltage - Off State140V
Voltage - On State5V
Current - Peak Pulse (8/20µs)100A
Current - Peak Pulse (10/1000µs)75A
Current - Hold (Ih)150mA
Number of Elements1
Capacitance40pF
Package / CaseDO-214AA, SMB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1500SB
Related LinksCR15, CR1500SB Datasheet, Littelfuse Distributor
CR1500SB Details Description
Related parts for CR1500SB
RES SMD 220 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.63V SC70-4 datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS DL R/A 3.05MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 162 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 40.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 56 OHM 50W 1% TO220 datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ10B PG21 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
CONN BACKSHELL SZ 16S 7/8-20 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 650V TO247 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf