FDK America Inc. CR17335SET-FT
CR17335SET-FT picture photo
Mfg. Part Number
CR17335SET-FT
Manufacturer
Product Category
Batteries Non-Rechargeable (Primary)
Brief Description
BATTERY LITHIUM 3V CR17335 W/TAB
Datasheet Download
CR17335SET-FT.pdf
Availability of CR17335SET-FT
QUANTITY
CR17335SET-FT Order Process
Ship out your order
Specifications of CR17335SET-FT
Internal Part NumberEIS-CR17335SET-FT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
MSDS Material Safety DatasheetLithium Cylindrical Bobbin MSDS
Article LibrarySelecting Batteries for IoT Devices
Standard Package900
Category Battery Products
FamilyBatteries Non-Rechargeable (Primary)
Series-
Battery ChemistryLithium
Battery Cell SizeCR17335
Voltage - Rated3V
Capacity1.8Ah
Size / Dimension0.67" Dia x 1.32" H (17.0mm x 33.5mm)
Termination StyleButton Top (Extending)
Discharge Rate-
Weight0.001 KG
Shipping InfoDue to possible restrictions, a change in ship method may be required.
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR17335SET-FT
Related LinksCR1733, CR17335SET-FT Datasheet, FDK America Inc. Distributor
CR17335SET-FT Details Description
Related parts for CR17335SET-FT
RES SMD 11K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN W/CABLE FOR EE-SPX303/403 datasheet.pdf
IC BUS BUFFER TRI-ST QD 14SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 128KBIT 20NS 68PLCC datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 2SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X38MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
0603 10K K60 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
GATOR WRAP 7" BLACK 75' datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 5% 63VDC AXIAL datasheet.pdf