Vishay Sfernice D2TO020CR0160FTE3
D2TO020CR0160FTE3 picture photo
Mfg. Part Number
D2TO020CR0160FTE3
Brief Description
RES SMD 0.016 OHM 1% 20W TO263
Datasheet Download
D2TO020CR0160FTE3.pdf
Availability of D2TO020CR0160FTE3
QUANTITY
D2TO020CR0160FTE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of D2TO020CR0160FTE3
Internal Part NumberEIS-D2TO020CR0160FTE3
PackagingTube
Resistance (Ohms)0.016
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263 (D²Pak)
Size / Dimension0.398" L x 0.346" W (10.10mm x 8.80mm)
Height0.189" (4.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D2TO020CR0160FTE3
Related LinksD2TO020C, D2TO020CR0160FTE3 Datasheet, Vishay Sfernice Distributor
D2TO020CR0160FTE3 Details Description
Related parts for D2TO020CR0160FTE3
SWITCH PUSH SPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DAC 12BIT R-R SC70-6 datasheet.pdf
RES SMD 2.23K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
HOLDER BATTERY 1CELL AAA PC MNT datasheet.pdf
RES 698 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 66POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
9 POS HOOD datasheet.pdf