Bourns Inc. CR2010-FX-73R2ELF
CR2010-FX-73R2ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR2010-FX-73R2ELF
Brief Description
RES SMD 73.2 OHM 1% 1/2W 2010
Datasheet Download
CR2010-FX-73R2ELF.pdf
Availability of CR2010-FX-73R2ELF
QUANTITY
CR2010-FX-73R2ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR2010-FX-73R2ELF
Internal Part NumberEIS-CR2010-FX-73R2ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)73.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR2010-FX-73R2ELF
Related LinksCR2010-F, CR2010-FX-73R2ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR2010-FX-73R2ELF Details Description
Related parts for CR2010-FX-73R2ELF
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X8R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 118K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 195MA 2.5 OHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IR CON 16 SKT CRIMP GLD 20-22 datasheet.pdf
750 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V 20% X5R 1206 datasheet.pdf