Hirose Electric Co Ltd CR22B-50D-2.54DS(70)
CR22B-50D-2.54DS(70) picture photo
Mfg. Part Number
CR22B-50D-2.54DS(70)
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGE CARD 50 POS 2.54MM
Datasheet Download
CR22B-50D-2.54DS(70).pdf
Availability of CR22B-50D-2.54DS(70)
QUANTITY
CR22B-50D-2.54DS(70) Order Process
Ship out your order
Specifications of CR22B-50D-2.54DS(70)
Internal Part NumberEIS-CR22B-50D-2.54DS(70)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
SeriesCR22
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions50
Card Thickness0.063" (1.60mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Contact Type-
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.130" (3.30mm) Dia
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR22B-50D-2.54DS(70)
Related LinksCR22B-50D-, CR22B-50D-2.54DS(70) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
CR22B-50D-2.54DS(70) Details Description
Related parts for CR22B-50D-2.54DS(70)
CAP CER 470PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
LCD MOD GRAPHIC 128X64 TRANSFL datasheet.pdf
RELAY SSR DC OUT 10A 90-140VAC datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 10% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
RES 37K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 82.5 OHM 1% 30W datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf