Hirose Electric Co Ltd FH29B-120S-0.2SHW(05)
FH29B-120S-0.2SHW(05) picture photo
Mfg. Part Number
FH29B-120S-0.2SHW(05)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 120POS 0.20MM
Datasheet Download
FH29B-120S-0.2SHW(05).pdf
Availability of FH29B-120S-0.2SHW(05)
QUANTITY
FH29B-120S-0.2SHW(05) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH29B-120S-0.2SHW(05)
Internal Part NumberEIS-FH29B-120S-0.2SHW(05)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH29B
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions120
Pitch0.008" (0.20mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.047" (1.20mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTabbed
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating40V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.25A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH29B-120S-0.2SHW(05)
Related LinksFH29B-120S, FH29B-120S-0.2SHW(05) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH29B-120S-0.2SHW(05) Details Description
Related parts for FH29B-120S-0.2SHW(05)
IC VOICE REC/PLAY 90-SEC 28DIP datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 600V 30A TO220 datasheet.pdf
RES SMD 15.4 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV GATE DRIVER 8SO datasheet.pdf
CARDEDGE 144POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 26.8VWM 47.7VC 1.5KE datasheet.pdf
IC DGTL POT QUAD 5K 20TSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
DCDC CONVERTER +/-15VOUT 2W datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 4KV X7R RADIAL datasheet.pdf