Bourns Inc. CR2512-FX-2490ELF
CR2512-FX-2490ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR2512-FX-2490ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 249 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
CR2512-FX-2490ELF.pdf
Availability of CR2512-FX-2490ELF
QUANTITY
CR2512-FX-2490ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR2512-FX-2490ELF
Internal Part NumberEIS-CR2512-FX-2490ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR2512-LF Material Declaration
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR2512
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR2512-FX-2490ELF
Related LinksCR2512-F, CR2512-FX-2490ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR2512-FX-2490ELF Details Description
Related parts for CR2512-FX-2490ELF
FUSE HLDR BLADE 32V 10A IN LINE datasheet.pdf
CONN RECEPT 8POS FMALE PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.4PF 50V 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.011UF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
STK600 QFN-48 SOCKET CARD AVR datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FERRITE CORE ER 1.8UH N92 datasheet.pdf
Connector Socket 57 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole datasheet.pdf