Bourns Inc. CR2512-FX-3001ELF
CR2512-FX-3001ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR2512-FX-3001ELF
Brief Description
RES SMD 3K OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
CR2512-FX-3001ELF.pdf
Availability of CR2512-FX-3001ELF
QUANTITY
CR2512-FX-3001ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR2512-FX-3001ELF
Internal Part NumberEIS-CR2512-FX-3001ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR2512-LF Material Declaration
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR2512-FX-3001ELF
Related LinksCR2512-F, CR2512-FX-3001ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR2512-FX-3001ELF Details Description
Related parts for CR2512-FX-3001ELF
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 9V datasheet.pdf
SIDACTOR BI 140V 400A TO-92 datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 2KV X7R 1825 datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 1KV X7R 2220 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 09VOUT datasheet.pdf
RES 2.67 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
BLOCK, ADJUSTMENT, LH datasheet.pdf
ULTRAFIT CONN HDR RA 10CKT datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 20% 250VDC AXIAL datasheet.pdf