Microchip Technology PIC32MX230F256D-50I/TL
PIC32MX230F256D-50I/TL picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX230F256D-50I/TL
Brief Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 44VTLA
Datasheet Download
PIC32MX230F256D-50I/TL.pdf
Availability of PIC32MX230F256D-50I/TL
QUANTITY
PIC32MX230F256D-50I/TL Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX230F256D-50I/TL
Internal Part NumberEIS-PIC32MX230F256D-50I/TL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationDatasheet Update 31/Jul/2015
Errata/Datasheet Update 31/Jul/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package61
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 32MX
PackagingTube
Core ProcessorMIPS32® M4K™
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O34
Program Memory Size256KB (256K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 13x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-VFTLA Exposed Pad
Supplier Device Package44-VTLA (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX230F256D-50I/TL
Related LinksPIC32MX230F, PIC32MX230F256D-50I/TL Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX230F256D-50I/TL Details Description
Related parts for PIC32MX230F256D-50I/TL
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 5MM datasheet.pdf
LED 7-SEG 7.6MM CA HE RED RHD datasheet.pdf
IC BUFFER TRI-ST QUAD 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.91K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 200V X7R 1210 datasheet.pdf
IC FPGA 146 I/O 208PQFP datasheet.pdf
DIE BLOCK RT ANGLE FEM 4POS BLU datasheet.pdf